اجرای هندریل

هندریل به معنای نرده راه پله می باشد که در بسیاری از ساختمان ها پیمانکار نما هم برای حفظ امنیت افراد و هم زیبایی ساختمان استفاده می کند. هندریل و اجرای آن انواع مختلفی دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

هندریل چیست؟

یک میله افقی یا شیب‌دار با قابلیت گرفتن با دست که به عنوان راهنما یا تکیه‌گاه عمل می‌کند. پیمانکار نما با اجرای هندریل در ساختمان خود هم به زیبایی ساختمان خود می افزاید و هم باعث امنیت افرادی می شود که در ساختمان رفت و آمد می کنند و مانع سقوط و افتادن آنها می شود.هندریل ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

مزایای اجرای هندریل

 • هزینه نگهداری پایین
 • نصب سریع
 • امکان استفاده در فضای داخلی و خارجی
 • طیف بسیارگسترده در طرح و رنگ

انواع هندریل

نرده‌های راه‌پله (دست‌انداز یا هندریل) و حفاظ‌ها (یا جان‌پناه‌ها) را می‌توان به سه گروه زیر تقسیم کرد که با توجه به کاربری و نوع ساختمان و باتوجه به دکوراسیون ساختمان پیمانکار نما برای اجرای هندریل یکی از موارد زیر را انتخاب می کند:

نرده شیشه‌ای
نرده استیل
نرده آلومینیومی

اجرای هندریل

اجرای هندریل

هندریل شیشه‌ای چیست و چه کاربردی دارد؟

هندریل شیشه‌ای یکی از جدیدترین و مدرن‌ترین محصولات در زمینه نرده و حفاظ می‌باشد که مجری نما برای پروژه خود از آن استفاده می کند. این سیستم هندریل به دلیل شفافیت شیشه دارای قابلیت هماهنگی با اکثر فضاها و سبک‌های معماری بوده و با ایجاد ساختاری یکپارچه و شفاف مورد توجه پیمانکار نما قرار گرفته است. این هندریل‌ها دارای طرح‌های بسیار متنوعی هستند و در عین حال امکان استفاده از طیف گسترده‌ای از یراق‌آلات و شیشه های سکوریت، لمینیت و خم در آنها وجود دارد. این عوامل سبب شده که هندریل شیشه‌ای علاوه بر زیبایی بصری ایمنی بسیار بالایی را نیز تامین کند.

در هندریل‌های شیشه‌ای به کمک ترکیب استیل و شیشه می‌توان در کنار تامین ایمنی بسیار بالا، به جلوه‌های زیبایی‌شناسی خیره کننده‌ای نیز دست یافت. همچنین در هندریل‌های شیشه‌ای می‌توان به جای استیل از ترکیب شیشه و آلومینیوم نیز استفاده کرد.

بد نیست بدانید هر یک از سیستم‌های هندریل شیشه‌ای نیازمند انجام طراحی بوده و نصب آنها به روش منحصر به فردی انجام می‌شود. دانش فنی، دقت و ظرافت و البته تجربه نقش تعیین کننده‌ای در تامین زیبایی و امنیت هندریل شیشه‌ای ایفاء می‌نماید.

مهم‌ترین مزایای هندریل شیشه‌ای

 1. از مهم‌ترین مزایای هندریل شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. نصب سریع و در عین حال ساده و کم‌هزینه
 3. هماهنگی با بیشتر فضاهای معماری
 4. ایمنی بالا که به کمک استفاده از شیشه‌های سکوریت و لمینیت با ضخامت مناسب حاصل می‌شود.
 5. نگهداری ساده و کم هزینه
 6. امکان استفاده در فضای داخل و خارج ساختمان
 7. امکان استفاده به عنوان نرده راه‌پله و حفاظ (جان‌پناه) بالکن و . . .
 8. امکان انتخاب از میان طیف بسیار وسیعی از طرح‌ها و رنگ‌ها

هندریل استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

نرده‌های استینلس استيل از زیبایی بسیار بالایی برخوردارند و امروزه به عنوان یک کالای پرطرفدار در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی برای پیمانکار نما به کار برده می‌شوند. به واسطۀ استفاده از كروم (حداقل به میزان ۱۰٫۵ درصد) در آلیاژ نرده‌های استیل، مزیت عمدۀ این نرده‌ها، مقاومت مادام العمر در برابر زنگ‌زدگي و تغيير رنگ است.

هندریل استیل چه مزایایی دارد؟

مزایای نرده‌های استیل شامل موارد زیر است:

 1. ضد زنگ بوده و هرگز دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود.
 2. در تماس با اجسام سخت و تیز بسیار به سختی خراشیده می‌شود.
 3. بر خلاف نرده‌های برنجی، در اثر تابش خورشيد، برف و باران و رطوبت تغيير رنگ نمي‌دهد.
 4. در محيط‌هاي اسیدی، قليايي و اشعۀ ماورای بنفش خورشيد مقاوم است.
 5. دارای سطح صاف و صيقلي بوده و به سادگی تمیز و براق مي‌شود (برای جلوگیری از ايجاد لكه‌های آب بعد از تميز كردن نرده‌های استيل می‌توان به جای آب شهری از آب مقطر استفاده کرد).
 6. به دلیل قابلیت انعکاس نور بالا، بسیار براق و دکوراتیو است.
 7. بر خلاف نرده‌های آلومینیومی، تحمل حرارتی بالایی دارد.
 8. استیل‌های ضد زنگ سری ۳۰۰ (مانند ۳۰۴ و ۳۱۶) جذب آهن‌ربا نشده، از کیفیت بسیار بالایی برخودار بوده و در برابر رطوبت و حرارت مقاوم هستند.
 9. شایداستفاده از این محصول در نگاه اول هزینه بالاتری را بهپیمانکار نما تحمیل کند، اما با توجه برخورداری از دوام بسیار بالا ارزش هزینۀ صرف شده را دارا است.

نحوه اجرای هندریل استیل

بسیاری از مواقع دیده شده که نرده‌های استیل بعد از سپری شدن یک بازۀ زمانی دچار لقی شده و شل شده‌اند. این موضوع یکی از بزرگترین دغدغه‌های خریداران در سفارش هندریل استیل است. عوامل مختلفی در شل شدن نرده‌های استیل دخیل هستند که مهم‌ترین آن نصب غیر استاندارد نرده استیل توسط افراد غیر حرفه‌ای است. طراحی دقیق و حساب شده، تکنیک‌های مناسب نصب، همچون جوش‌کاری آرگون و استفاده از ابزار و یراق‌آلات استاندارد از روش‌هایی هستند که لازم است برای جلوگیری از شل شدن نرده‌های استیل به کار برده شود.

هندریل آلومینیومی چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از آلومینیوم یکی از مدرن‌ترین و جدیدترین مصالح  برای ساخت هندیل بشمار می‌رود. بیلت‌های آلومینیوم در دمای ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد که نرم و شکل‌پذیر شده‌اند توسط دستگاه اکستروژن به پروفیل با شکل مورد نظر تبدیل می‌شوند. در ادامه پروفیل برش خورده داخل کوره قرار گرفته و در اثر اکسید شدن منیزیم به یک پروفیل سخت تبدیل می‌شود. در مرحله بعد عملیات پرداخت یا پولیش بر روی آن انجام می‌شود. آندایزینگ مرحلۀ بعدی است که در آن یک پوشش بسیار نازک روی مقطع ایجاد می‌شود که مانع از تغییر رنگ و خوردگی آلومینیوم خواهد شد.

نردۀ آلومینیومی جایگزین خوبی برای نرده‌های چوبی و آهنی برای اجرای هندریل پیمانکار نما است.

مزایای هندریل آلومینیومی

از مزایای نردۀ آلومینیومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نرده آلومینیوم بسیار سبک بوده و در عین حال مقاومت مناسبی داشته و ایمنی مناسبی را تامین می‌کند.

دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی بوده و باعث زیباتر شدن محیط می‌شود.

در مقابل رطوبت مقاوم بوده و می‌تواند در مناطق مرطوب به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

نرده آلومینیومی با گذشت زمان دچار شل شدگی نمی‌شود.

روش اجرا نما هندریل آلومینیوم

برای نصب نرده‌های آلومینیومی به جای پیچ متری، پایه‌ها توسط پیچ‌های ساختمانی به کف متصل می‌شوند. این سیستم، در صورت بکارگیری طراحی و نصب اصولی، به هیچ عنوان به مرور زمان دچار شل شدگی نمی‌شود.

الزامات نصب هندریل در چه مکانی می باشد؟

 • در دو طرف راه‌پله‌هایی که در مسیرهای دسترس یا خروجی اصلی ساختمان یا تصرف قرار دارند و بیش از دو ارتفاع پله را طی می‌کنند.
 • در دو طرف تمام شیب‌راه‌هایی که در مسیرهای دسترس یا خروجی اصلی ساختمان یا تصرف قرار دارند، به نحوی که همواره افراد در فاصلۀ ۷۵ سانتی‌متری یا کمتر از یک میلۀ دستگرد قرار گیرند